Wynik pomiaru temperatury zależy nie tylko od pory dnia, ale również od miejsca pomiaru. Trzeba pamiętać, że mierzenie temperatury ciała musi być wykonane prawidłowo, jeżeli nie chcemy otrzymać przekłamanych wyników odstających od normy.
Mierzenie temperatury ciała może sprawiać pewne trudności w zależności od wybranego miejsca pomiaru. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z poniższą klasyfikacją i wybrania najodpowiedniejszego dla siebie miejsca. Po dokonaniu wyboru zalecamy sprawdzić, czy posiadany termometr nadaje się do tego typu pomiaru. Proszę pamiętać, że tylko prawidłowy pomiar temperatury ciała może być wskaźnikiem naszego stanu zdrowia.
Rodzaje pomiaru temperatury:
- pod pachą:
Należy umieścić termometr w „dole pachowym”, przycisnąć ramieniem, by dobrze przylegał do ciała i aby nie miało do niego dostępu powietrze o temperaturze pokojowej. - w ustach:
Czyli pomiar oralny. Termometr należy umieścić głęboko pod językiem, przycisnąć go językiem i trzymać nieruchomo, oddychając przez nos. Musimy pamiętać, by przed pomiarem (ok. 20 min) nie przyjmować gorących i zimnych potraw oraz napojów. Na wysokość temperatury może mieć wpływ szybkie oddychanie czy palenie papierosów. - w odbycie:
Czyli pomiar rektalny. Jest to pomiar temperatury uznawany za najdokładniejszy, temperatura jest ok. 0,5°C wyższa od zmierzonej pod pachą. By prawidłowo dokonać pomiaru należy położyć się na boku, lekko podkurczyć nogi i delikatnie wprowadzić pokrytą kremem końcówkę termometru na głębokość l-1,5 cm i utrzymywać w tej pozycji nieruchomo. Aby zmierzyć temperaturę u niemowlaka, należy położyć go na stosunkowo twardej powierzchni, jedną ręką podnieść nóżki dziecka do około 90°, przytrzymując je w tej pozycji w czasie pomiaru, drugą ręką wprowadzić delikatnie na głębokość 0,6 cm pokrytą kremem końcówkę termometru. - w pochwie
Czyli pomiar waginalny. Pomiar przeprowadza się w pozycji leżącej, wprowadzając umyty termometr głęboko do pochwy, przytrzymując go podczas pomiaru. - w uchu i na skroni
Do tego typu pomiaru służą termometry elektroniczne, które mierzą ciepło — promieniowanie podczerwone — emitowane przez błonę bębenkową lub przez krew płynącą w żyle skroniowej. Tego typu pomiar temperatury trwa niezwykle krótko (kilka sekund).