Z niewłaściwym poziomem ciśnienia tętniczego krwi związane są różnorakie schorzenia. Najczęściej spotykanymi są: nadciśnienie tętnicze, hipotonia i arytmia.
Czym jest nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęściej występujących chorób w Polsce. O nadciśnieniu możemy mówić, gdy zbyt wysokie ciśnienie (powyżej wartości 140/90 mmHg) powtarza się.
Nieprawidłowo kontrolowane i nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do zaburzeń układu sercowo-naczyniowego. W konsekwencji może prowadzić do choroby wieńcowej, rozwoju miażdżycy, udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego. Ponadto może prowadzić do niewydolności nerek i wpływać na jakość wzroku. Zmiany we wszystkich tych narządach są często nieodwracalne.
Czym jest hipotonia?
Hipotonia to inne określenie niedociśnienia tętniczego. Można o niej mówić, gdy wartość pomiaru ciśnienia nie przekracza 100/70 mmHg u mężczyzn i 90/60mmHg u kobiet. Objawia się u każdej grupy wiekowej, jednak najczęściej występuje u dzieci (zwłaszcza u dziewczynek) w okresie dojrzewania. Niedociśnienie tętnicze nie daje negatywnych konsekwencji dla zdrowia, ale jego objawy mogą pogarszać samopoczucie i utrudniać normalne funkcjonowanie.
Objawami hipotonii mogą być: kołatanie serca, problemy z koncentracją, częste zmęczenie, zimne dłonie, senność, nudności, bladość skóry. W momencie kiedy objawami stają się zawroty głowy, omdlenia, czy mroczki przed oczami zaleca się kontakt z lekarzem.
Czym jest arytmia?
Arytmia to stan nieregularnych skurczów mięśnia sercowego – serce przyspiesza lub zwalnia bez widocznych powodów i niebezpiecznie wychodzi poza zakres 60-100 uderzeń na minutę.
Do arytmii może prowadzić między innymi miażdżyca, astma, nadciśnienie tętnicze, zapalenie mięśnia sercowego, nadczynność tarczycy, stres lub nieprawidłowy poziom potasu.