Trzeba pamiętać, że odpowiednia wartość ciśnienia tętniczego jest wyjątkowo ważna dla naszego organizmu i to dzięki niej możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie. Nieodpowiednie ciśnienie może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia i życia zaburzeń oraz poważnych powikłań. Aby temu zapobiec, warto zapoznać się z poniższą instrukcją jak prawidłowo mierzy się ciśnienie krwi oraz czego należy unikać przed samym pomiarem, gdyż wiele osób nie wie, jak powinno się dokonywać pomiaru. Należy podkreślić, że regularne pomiary wraz z odpowiednią profilaktyką mogą pomóc w zdiagnozowaniu i uchronić przed nadciśnieniem tętniczym.
Pomiar ciśnienia krwi powinien odbywać się o stałych porach, ponieważ ciśnienie zmienia się wraz z rytmem dobowym. Przed każdym pomiarem ciśnienia zaleca się odpoczynek w pozycji siedzącej lub leżącej przez około 5-10 minut. Na wyniki pomiaru i wahania jego wartości wpływają czynniki takie jak stres, kąpiel, zabawa, spożycie alkoholu, gimnastyka, ruch, napięcie umysłowe, jedzenie, zmiana temperatury, palenie papierosów i tym podobne. Należy również pamiętać o ograniczeniu spożycia ostrych potraw oraz napojów mogących wpływać na wartość ciśnienia tętniczego krwi, takich jak kawa, czy napoje zawierające kofeinę.
Istotnymi elementami pomiaru są zarówno prawidłowe założenie mankietu, jak i przyjęcie odpowiedniej postawy ciała. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą instrukcją, która pomoże Państwu przeprowadzić precyzyjny pomiar ciśnienia krwi, a ten – wykonywany regularnie – może pomóc w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego.
Zakładanie mankietu
- Lewe ramię owinąć rękawem. Ramię należy przedtem odsłonić.
- Zamocować mankiet w odległości około 3 cm powyżej zgięcia łokciowego. Rękaw nie powinien być zbyt mocno dociśnięty.
- W przypadku, gdy pomiar na lewym ramieniu jest niemożliwy, rękaw należy założyć na prawe ramię w przedstawiony wyżej sposób.
- Proszę usiąść prosto i sprawdzić, czy miejsce pomiaru znajduje się na wysokości serca. Należy się odprężyć i przyjąć naturalną pozycję ciała.
- W celu ustalenia przebiegu wartości ciśnienia krwi, pomiary trzeba dokonywać codziennie, zawsze o tej samej porze. Zaleca się zapisywać wyniki w celu ich późniejszej analizy.
Pomiar ciśnienia jest o tyle ważny, że umożliwia on szybkie zdiagnozowanie poważnej choroby, jaką jest nadciśnienie tętnicze. Profilaktyka w celu jej zapobiegania polega na kontrolowaniu swojego ciśnienia i regularnym odwiedzaniu lekarzy specjalistów, którzy będą mieli dostęp do wyników.